8 Tips to Protect Your Skin From the Sun

Protect your skin from the sun:

Do you know the main cause of wrinkles? Sun exposure! I wish someone had told me this when I was a bit younger (or maybe they did and I didn’t listen!).  Here are some tips:

Wear sunscreen! The American Academy of Dermatology calls for a minimum SPF of 30 and needs to be water resistant.  You need to be re-applying every 2 hours.  I apply Australian Gold’s sunscreen when I am in a hurry.  When I am applying my full face makeup, I am protected from my moisturizer and my foundation! (It contains SeneShield: helps protect skin from immediate free-radical damage)

Wear a wide brim hat with sun protective fabric.  I purchased mine at REI and it has a 50 UPF rating.

Wear large sunglasses that provide 100 percent UV protection. (UV400)

Protect your lips:  I wear LipSense so my lips are always protected (SeneShield), but I do keep Sun Bum handy as well!

Protect your hands: Neutrogena Norwegian Formula Moisturizing Hand Cream has an SPF of 30

Wear protective clothing.  There are a wide range of options out there!

Walk in shade if possible!

Keep in mind that UVA rays penetrate glass, so your skin can be damaged indoors as well.

-Kristin 🙂

*The Working Out Working Mom is a participant in the Amazon Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for sites to earn advertising fees by advertising and linking to Amazon.com.*

 



Trader Joe’s Best List

I am a Trader Joe’s lover like a lot of other people and for good reason!  They have quality products and many of them are more affordable than any other grocery store!  I am going to start sharing items I purchase at Trader Joe’s and compare them to Walmart prices.

My first 3 items are:

Joe’s O’s: $1.99 for 15 ounces =.13 per ounce

Cheerios at Walmart: $3.64 for 21 ounces = .17 per ounce

Bananas at Trader Joe’s: .19 each= .95

My 5 bananas were 2 lbs which would have equaled .47 per pound

Bananas at Walmart: .52/pound

Orange Juice at Trader Joe’s: $1.99 for 64 ounces

Orange Juice at Walmart: $2.58 for 64 ounces

Do you love Trader Joe’s too? What items do you buy?

-Kristin 🙂

 

5 Reasons to Ice Your Face

Did you know that icing your face has many benefits? Here are the benefits of ice:

-Reduces and delays appearance of wrinkles

-Reduces pimples and inflammation

-Shrinks enlarged pores

-Relieves swollen eyes

-Improves blood circulation to your skin, making it bright

I ice my face after I wash it, before applying anything else.  You can use ice cubes, or Amazon sells Ice Rollers.  I absolutely love using ice and you should incorporate it into your beauty routine ASAP 🙂

-Kristin 🙂

*The Working Out Working Mom is a participant in the Amazon Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for sites to earn advertising fees by advertising and linking to Amazon.com.*

HIIT App

I have come to realize that I NEED HIIT in my life.  HIIT stands for High Intensity Interval Training.  From MuscleAndFitness.com:

“HIIT is a training technique which involves intense bursts of high-intensity exercise followed by varied periods of low-intensity active rest, or complete rest. HIIT can be a great option for staying in shape when time is an issue, as you can get an amazing fat-burning workout in 20 minutes or less. The true benefits of HIIT come from its effects post-workout. HIIT has been shown to elevate the metabolism for hours after your workout, essentially turning you into a fat-burning machine if done correctly and with adequate intensity.”

I have done a few DVD’s that incorporate HIIT, but what I have come to love is doing it outside, especially since we have had great weather!  I warm up by walking for 7 minutes, an then start my intervals of walking 2 minutes and sprinting for 30 seconds.  For a total of 10 rounds and then I cool down. The app I am using is called Interval Timer.  You can program it to your liking, and add music as well.  So when I leave my house, I hit start and I walk for 7 minutes, then when I hear a single beep I know it has started my first 2-minute interval, then after 2 minutes, it beeps twice and I sprint for 30 seconds, and it beeps once when 30 seconds is up.

I am dying when I am done, but I fell great for the rest of the day!

Try it out and let me know what you think!

-Kristin 🙂

 

Walmart Vs. Dollar Tree

I grabbed a few things from Dollar Tree and I am comparing them to Walmart prices! I compare the cheapest items I can find at Walmart so it is fair 🙂

AAA batteries: Walmart: $7.47 for (16)= 0.47 each compared to Dollar Tree: $1.00 for (8)= 0.13 each (Dollar Tree’s batteries do say “ideal for low drain devices”) we use these for remotes and kids’ toys!

AA batteries: Walmart $9.20 for (16)= 0.58 each compared to Dollar Tree: (same as above)

Cotton balls: Walmart $3.68 for (400)= 0.0092 each compared to Dollar Tree: $1.00 for 100= 0.01 each

Hair Elastics: Walmart $3.84 for (30) = 0.13 each compared to Dollar Tree: $1.00 for (15)= 0.06 each

Tape: Walmart $6.43 for 4 (pack of 4 at 1,000 inches each)=  $1.60 each compared to Dollar Tree: $1.00 for 1,000 inches

Dollar Tree did not win everything this go round, Walmart out beats the price on cotton balls!

Newborn Necessities

I thought I would share a few of the things I could not live without when my son was born!

    1. Boppy, I used this to prop my son up next to me on the bed and also as a pillow to prop him up when breast-feeding.

    1. My son had digestive issues, so I always used Dr. Browns bottles.  They have a few more pieces than a normal bottle, but totally worth it because they reduce colic! They have small and large ones, make sure you start small.  (Also make sure you are using the appropriate size nipple).

    1. Burp clothes.  I’m pretty sure I had these in every room of the house!

    1. This bottle wash is the only one that I would use and it works wonders! You can buy the pump bottle once and then you can purchase the larger “refill” bottle.

      1. Diaper genie!  Some people say you don’t need one, but I still use mine!  (Just make sure you also get the filters).


    1. Of course..a changing pad!

    1. I will use this bottom wash forever! It helps to clean and refresh 🙂

    1. A noise machine, again I will use one in my son’s room forever!

    1. A rock and play was the only thing my son slept in for the first 3 months of his life, I recommend it to everyone!

    1. These were my favorite swaddles because they are easy to use!(velcro) My son loved them as well!(Make sure you register for small, medium and large!)

    1. I always recommend a video monitor because if they are making noise, it doesn’t always mean they are awake, and we don’t want to wake them up by barging in their room!

    1. The blooming bath is what we used to bathe our son for the first 3 months before we moved onto a larger one.

    1. My son’s skin was very sensitive to soaps and lotions, so we bought this wash that didn’t irritate his skin.

    1. I HIGHLY recommend buying a car seat and stroller that work together.  I did not do this and I had to un-strap him from his car seat and place him in the stroller, I’m telling you, it’s a nightmare!  lol

I hope this help all of you soon to be or new mommies!

XOXO,

Kristin

Face Towels

What towel are you using to wash and dry your face everyday morning and night?  Are you using the same towel you used for your body?  A washcloth you used to dry your face the night before?  Well don’t! 🙂  They have bacteria on them and you definitely don’t want them touching your face.  What I did awhile ago was purchase about 20 washcloths.  I use a new one every time I wash my face, day and night.  And having 20 lasts me 10 days, so I don’t ever run out!  You can find inexpensive ones at the Dollar Tree (pack of 4 for $1.00) or places like Target or Walmart.  I also purchased a super soft one for nights that I give myself a mini facial 🙂